Tuesday, February 18, 2014

Gdzie pojechać wynajętym samochodem na ferie poza Kraków

Jeszcze w czasach, nim połączono Chabówkę torami kolejowymi z Zakopanem, czyli przed 1899r., Krakowianie dość licznie udawali się do Zakopanego  na wypoczynek albo dla podreperowania zdrowia (szczególnie gruźlików). Ostatni odcinek,  z Chabówki ,  pokonywali zwykle na góralskich furkach.  Cóż, było to zrozumiałe, bo  nie mogli przecież wtedy liczyć ani na nie istniejącą  jeszcze  na tej trasie kolej, ani też na wynajem samochodów w Krakowie.  Teraz już do Zakopanego można dostać się zarówno koleją, jak i samochodem, ale byłoby zbyt  trywialne polecać mieszkańcom Krakowa by wybrali się tam na ferie zimowe.  Ze względu na niewielką odległość z Krakowa do Zakopanego, mogą tam spędzać  przecież każdy weekend.

Jeśli ktoś już zdecyduje się skorzystać z wynajmu samochodów w Krakowie by pojechać z rodziną na ferie,  to powinien wybrać się gdzieś dalej i zobaczyć coś nowego.
Tym co lubią góry, nawet jeśli nie są wielbicielami narciarstwa można by polecić wyjazd do Karpacza.  Amatorzy spacerów znajdą tu sporo atrakcyjnych, dobrze oznakowanych  tras turystycznych na bliższe lub dalsze wycieczki. Jedną z nich może być choćby wyprawa do schroniska Samotnia położonego nad Małym Stawem. Po drodze można też zwiedzić romańską świątynię  Wang,  sprowadzoną do Polski aż z Norwegii.  Miłośnicy sportów zimowych znajdą w okolicach Karpacza sporo stoków narciarskich, ale także tor saneczkowy,  trasę snowboardową czy bobslejową oraz możliwość jazdy na łyżwach.  By umilić dzieciom pobyt, można je zabrać do Muzeum Zabawek, albo do miasteczka jakby żywcem przeniesionego z filmów o dzikim zachodzie. 

Jeśli nie planujemy zbyt długiego wyjazdu na ferie, to możemy zorganizować dzieciom wycieczkę do miejscowości Bałtów na Kielecczyźnie. Mogą tam zwiedzić Park Jurajski z modelami przedpotopowych gadów oraz związaną z tym ścieżką edukacyjną.  A jeśli już jest się blisko Kielc, to nie można przepuścić okazji by zwiedzić wspaniałą jaskinię Raj z wapiennymi naciekami skalnymi.  Ponadto warto wybrać się na Święty Krzyż czy do Zamku w Chęcinach.

No comments:

Post a Comment